Każdy noszący się z zamiarem sprzedaży mieszkania domu czy lokalu użytkowego warto aby je odpowiednio do tego zabiegu przygotował.
Stoimy przed dylematem czy lokal poddać gruntownemu remontowi, niestety trzeba liczyć się wtedy z dodatkowymi kosztami czy też wystarczy lekkie odświeżenie.
Poniżej przedstawiamy drobne zabiegi, które mogą zdziałać cuda, bo okaże się, że nasza oferta spotkała się z szybkim zainteresowaniem i sprzedażą, a na tym nam przecież najbardziej zależy.
Przeprowadzając odświeżenie w naszym lokalu warto pamiętać, że osoba, która ja zakupi i tak najprawdopodobniej dokona zmian ”pod siebie”, trzeba zatem zadbać o te elementy, które podniosą jakość wizualną naszej przestrzeni.
To przygotowanie nieruchomości do sprzedaży to nic innego jak homestaging – na rynku amerykańskim znany od znany od lat 70. XX wieku. Już wówczas stosowali go pośrednicy w handlu nieruchomościami, jako jedno z narzędzi marketingowych. W latach 90. stał się osobną specjalizacją wśród profesjonalnych designerów, dekoratorów wnętrz i agentów nieruchomości. W Polsce w ostatnim czasie coraz bardziej zyskuje na popularności.
Działania profesjonalnego home stagera zmierzają do podniesienia atrakcyjności wystawionej na sprzedaż nieruchomości – przede wszystkim jej wnętrz, które powinny być zapraszające, harmonijne i estetyczne. Wystrój musi być pozbawiony osobistych akcentów, stonowany i stylistycznie neutralny tak, aby mógł spodobać się jak najszerszemu gronu osób. Zbytnia indywidualizacja i ekscentryczność ogranicza krąg potencjalnych nabywców.
Od czego należy zacząć przygotowując nieruchomość do sprzedaży?
Absolutnie podstawową sprawą jest wcześniejsze uprzątnięcie lokalu z naszych rzeczy typu pamiątki, ramki ze zdjęciami i pozostawienie jedynie tych, które zostaną na wyposażeniu lokalu, domu czy mieszkania.
Kolejnym jest odświeżenie wnętrza przez odmalowanie ścian, dokładne oczyszczenie parkietu, glazury i usunięcie podstawowych, widocznych mankamentów w lokalu np. cieknącego kranu lub pękniętej listwy przypodłogowej. Nie pozwólmy by widoczne gołym okiem defekty stanowiły powód do negocjacji ceny przez kupującego. Defekty te wpływają też na poczucie estetyki naszej nieruchomości, a na nim nam przecież wybitnie zależy.
Miłym akcentem jest zadbanie o świeże kwiaty w lokalu i przede wszystkim o przyjemny neutralny zapach. Sprzątnięcie przygotowywanej nieruchomości wraz z usunięciem wszelkich sprzętów sprawiających wrażenia jej zagracenia działa na naszą korzyść.
W przypadku domów lub mieszkań pustych warto zainwestować w aranżację wnętrza. Dzięki takiej aranżacji potencjalnemu nabywcy łatwiej jest wyobrazić sobie, jak oglądane przez niego np. mieszkanie może wyglądać po umeblowaniu. Takie urządzone specjalnie „pod sprzedaż” wnętrza muszą być wyważone pod względem stylistycznym, uporządkowane, a zarazem przytulne. Klient po wejściu powinien pomyśleć: „Ach, jak tu ładnie, przestronnie i miło! Chcę tu zamieszkać! Najlepiej zaraz!”
Drobne triki, działają na naszą wyobraźnię i spowodują, że lokal nabierze przytulności, a nowy Nabywca “odkryje swój kawałek nieba”
Przygotowanie mieszkania do sprzedaży nie musi być wcale tak skomplikowane i czasochłonne, jak mogłoby się na początku wydawać. Odpowiednie odświeżenie lokalu oraz rozpisanie oferty uwypuklając jej wszystkie mocne strony wraz z profesjonalnymi zdjęciami warto polecić pośrednikom nieruchomości znającym się na swojej prfesji. Wielu sprzedających obawia się zagubienia w gąszczu potrzebnych dokumentów i aktów prawnych. W tej kwestii najlepiej polegać sprawdzonym biurze nieruchomości, który odpowiednio poprowadzi właściciela przez cały proces i przygotuje potrzebną listę dokumentów.